top of page
cropped-header-1.jpg

ČASTÉ DOTAZY

a odpovědi

Časté dotazy: FAQ

JAK PŘIPRAVIT OVCE NA STŘÍHÁNÍ?

Ovce musí být suché, nejlépe na lačno (12-24 hodin). Musí být zbaveny obojků, řetězů a všech dalších věcí, které by mohly komplikovat stříhání nebo poškodit strojek.

JAK VYPADÁ STŘIHAČOVO STANOVIŠTĚ

Na stříž potřebuji 2x2 m suchou rovnou plochu v dosahu ohrádky s ovcemi k ostříhání. Na větší stádo si skládám vlastní konstrukci na zavěšení strojku (220V). Ovce si odebírám nebo mi jsou podávány zepředu, po pravici mám zavěšený motor a napravo za sebe pouštím ostříhané ovce, po mé levici zůstává ostříhaná vlna k odběru a třídění. 
Po ostříhání ovci rovnou pouštím, pokud byla v plánu evidence, úprava paznehtů nebo odčervení, je snazší to mít hotové před stříháním.
Po každé ovci je dobré si narovnat záda než ji přidržovat aby ji někdo odebral...

JAK SE TŘÍDÍ VLNA?

Ostříhané rouno je nejlepší rozprostřít na stůl a odebírat jednotlivé části (lze si udělat stůl na třídění vlny). Nejkvalitnější vlna je ze hřbetu a boků, méně kvalitní je následovně krk, okraje rouna, břicho, ocas a vlna kolem zadku. Hřbet a boky se dávají do jednoho žoku. Ostatní čistá vlna do druhého a do třetího všechny nečistoty a nekvalitní vlna, jde o vlnu zplstnatělou, zakrmenou, velmi znečištěnou, obarvenou při rozlišování ovcí, kaštany a všechno ostatní. 
Výkupčí by měl ocenit roztřídění a odebrat všechno.

KDY JE NEJLEPŠÍ DOBA NA STŘÍHÁNÍ OVCÍ?

Ovce by se měly stříhat v nejlepší kondici, aby na sobě měly co nejkvalitnější vlnu a na ostříhání si dobře navykly. Delší dobu po porodech a v plné pastvě má ovečka pevnější kůži a vlna dobře odstává od těla, je tady malá šance na škrábnutí ovce mašinkou nebo nůžkami. Pokud jsou ovce celoročně venku, tak stříhat od dubna do října. Určitě ne brzy před bahněním a hned po porodech.

KDY JE STŘÍHÁNÍ NEJNÁROČNĚJŠÍ?

Bez pastvy, pouze na seně a čerstvě před porody - jehňátka jsou uvnitř ovečky dost velká a manipulace musí probíhat velmi opatrně, ovce vydala mnoho energie do vývoje plodu a ještě ji čeká porod. Kůži má tenkou, vyšší pravděpodobnost škrábnutí. K tomu se bude muset vyrovnat se ztrátou izolace. Po porodu je dobré ovečce přilepšit výživnějším krmením a lepším lizem. 
Dobu stříhání určuje chovatel.

JAK ČASTO SE MAJÍ STŘÍHAT OVCE?

Pokud nejsou ovce ostříhány alespoň jedenkrát ročně, chovatel porušuje zákon. Jinak záleží na plemeni a podmínkách chovu.
Některá plemena se stříhají 2x ročně, u nás hlavně naše národní plemeno Ovce šumavská. U většiny ovcí chovaných u nás je dostačující stříž jednou ročně. 
Zajímavost: na severním ostrově Nového Zélandu se stříhá každých 8 měsíců nebo každých 6. Časté deště a vlhkost ovzduší ovlivňují zhoršení kvality vlny.

CO SE DĚJE PŘI STŘÍHÁNÍ?

... můžeme se bavit o bahnění, odchovu a výkrmu jehňat, vhodném připouštění, ošetřování paznehtů, kvalitě krmiv, doplňků, lizů, léčiv, o využití pastvy, o stavbě plotů, o prodeji jehňat nebo o využití vlny a nebo si jen tak sprostě zanadávat, trochu se spolu zasmát a mít dobrý pocit z vykonané práce...

bottom of page